Kategorie
Uncategorized

Rodzaje sylwetek

Sukienki skradły nasze serca, od kilku sezonów śmiało po nie sięgamy. Kilka lat temu kobiety wybierały najchętniej spodnie i spódnice, sukienka była ubierana na większe wyjścia. Zakładając sukienki podkreślamy przede wszystkim naszą kobiecość. To fantastyczne, że sukienka wróciła do łask!
W sklepach czeka na nas wiele modeli, wybór jest ogromny: długie, krótkie, dopasowane, oversizowe. Do tego dochodzą kolory, printy, zdobienia – prawdziwy zawrót głowy. Większość z nas doskonale wie w jakim fasonie wygląda najlepiej, są jednak panie, które z pewną nieśmiałością szukają sukienek i nie wiedzą, w jakim modelu będą wyglądały najkorzystniej. Istnieje kilka zasad, które mogą ułatwić wybór idealnej sukienki.
Przede wszystkim trzeba ustalić typ swojej sylwetki. Tu pomoże nam centymetr krawiecki. Musimy zdjąć miarę, czyli zmierzyć: szerokość ramion, biustu, talii oraz bioder. Sprawdzamy jakie proporcje ma nasza sylwetka: czy góra i dół sylwetki są takie same, czy może zauważamy znaczące różnice.
Wyróżniamy pięć podstawowych damskich sylwetek: X ( klepsydra), A (trójkąt), Y ( odwrócony trójkąt), H (prostokąt), O ( koło). Warto nadmienić również, że znane brytyjskie stylistki Trinny Woodall i Susannah Constantine w książce ” Księga kobiecych sylwetek” wyróżniły nie pięć, a dwanaście typów sylwetek kobiecych.
My zostańmy jednak przy pięciu podstawowych podziałach.

 1. Sylwetka X, to w zasadzie uosobienie kobiecości w klasycznym wydaniu. Szerokość ramion i bioder ma bardzo zbliżoną wartość, charakterystyczną cechą jest wyraźnie zaznaczona talia: może być dłuższa lub krótsza, ale patrząc na kobietę o sylwetce X talia jest wyraźnie najwęższa. Z reguły panie o tej sylwetce mają zaokrąglone biodra. Omawiając kolejne sylwetki będziemy w zasadzie dążyli do zbudowania proporcji klepsydry, jako tej, która ma najbardziej zrównoważone „parametry”.
  Panie w typie X mogą, a nawet powinny nosić sukienki ołówkowe, sukienki tuby, szmizjerki. Służą im wszelkie szlafrokowe wiązania w talii. Ważne jest, by nie tworzyć dysproporcji między poszczególnymi partiami ciała. Nie dodajemy nic ani na górze, ani na dole sylwetki. Talia zawsze musi być podkreślona.
 2. Sylwetka A, to szersze biodra niż ramiona. Biust jest mały lub średniej
  wielkości, talia jest zdecydowanie szczupła, wyraźnie zaznaczona. Masywne są biodra, uda i pośladki, które są trudne do wyćwiczenia. Na osłodę panie o sylwetce A mają często płaski brzuch. Co zrobić żeby wyrównać sylwetkę i nadać jej kształt X? Trzeba poszerzyć górę i podkreślać szczupłą talię. Panie w typie A mogą zakładać góry stylizacji, które mają żaboty, pagony, bufki, szerokie rękawy. Idealne sukienki będą rozkloszowane: mocno dopasowana góra, mocno zaznaczona talia i szeroki, rozkloszowany dół. Można również rozważyć sukienkę ołówkową ( długość za kolano), warto jednak pamiętać, że trzeba wybrać taką, która poszerza ramiona ( poduszki, pagony, bufki).
 3. Sylwetka Y, to odwrotność sylwetki A. Ciężar przeniesiony jest na górną partię ciała, tutaj mamy do czynienia z szerokimi ramionami, dużym biustem, talia jest bardzo delikatnie zaznaczona, mało widoczna, biodra są wąskie, nogi szczupłe. Unikamy tego co poszerza górę, zatem wszystko co było idealne dla sylwetki A, tu jest niedozwolone; nie wybieramy góry, która ma żaboty, bufki, szerokie rękawy, pagony, unikamy kieszeni na biuście. Sukienki powinny mieć dekolt układający się w pionie, idealny jest tzw. serek czyli dekolt v. Góra sukienki powinna być w ciemniejszym kolorze, dół może być jaśniejszy i mieć duże wzory. Sukienka powinna być taliowana, rozkloszowana, może być o kształcie tulipana. Dół sukienki może mieć ołówkowy dół, ale warto, by miał marszczenia, nakładane kieszenie. Dobrym wyborem jest np. szmizjerka.
 4. Sylwetka H , ma podobne wymiary ramion, bioder i talii. Kluczowa w tej sylwetce jest właśnie talia, a właściwie jej brak lub bardzo mało widoczne wcięcie. Sylwetka H często określana jest jako chłopięca, brak jej krągłości.
  Panie o tej sylwetce powinny wybierać sukienki, które poszerzą dolne partie, czyli biodra i pośladki. Śmiało można wybrać sukienki rozkloszowane, szyte z koła, wizualnie rozbudowanie dolnej części sylwetki spowoduje, że zbudujemy wąską talię. Warto również polubić asymetrię, skośne linie, wzory na tkaninach. Kobiety o sylwetce H mogą również rozważyć sukienki oversize. Panie o tej budowie przeważnie są szczupłe i wysokie mogą nosić długość sukienek mini, midi i maxi.
 5. Sylwetka O, powszechnie znana jako jabłko, charakteryzuje się przede wszystkim szczupłymi nogami, płaskimi pośladkami, biustem średniej wielkości i dużym brzuchem.
  Przy wyborze sukienki warto popracować nad stworzeniem talii. Dobrym rozwiązaniem są sukienki wiązane kopertowo, ale warto to wiązanie przenieść pod biust. Można zastosować marszczenia, które odciągną uwagę od brzucha. Doskonałym wyborem będą sukienki o kroju empire. Długość sukienek powinna być tuż nad kolano, lub tuż za kolano.
  Wzory raczej pionowe, dobrym wyborem będzie unikanie jednego koloru sukienki, najlepiej niech góra będzie jaśniejsza od dołu. Dekolt v spowoduje, że szyja będzie wydawała się dłuższa i szczuplejsza.
  Nie bójmy się mierzyć sukienek, poświęćmy czas, by znaleźć tę idealną.